Inspirace
Následující řádky ti pomůžou zjistit, kterým směrem se vydat, a dají ti tipy, jak učinit správné rozhodnutí. Vše, co jsi se dozvěděl o sobě, zaznamenej. Nejlépe kreativně a barevně. Můžeš například nakreslit myšlenkovou mapu.

- Při jakých aktivitách zapomínám na lidi a okolí kolem sebe a nevnímám plynutí času? Co mě naplňuje radostí?
- Co dělám ve volném čase? Věnuji se dlouhodobě sportu? Mám rád dobré filmy?
- Když surfuji na netu, jaká témata mě oslovují?
- Co mi jde ve škole, aniž bych se o to musel hodně snažit? Které jsou ty oblasti, na které se mne ptají spolužáci?
- V čem se angažuji ve škole? Dělám školní noviny? Nebo jsem činný ve studentské radě?
- Jaké mám mimoškolní pracovní zkušenosti?
- Kdybych vyhrál v loterii, na jaké účely bych věnoval svou výhru?
- Kdybych mohl vyřešit jakýkoliv problém, jaký by to byl?
- Kdyby někdo v budoucnosti navštívil tvoji stránku na Wikipedii, co by se o tobě dozvěděl?
- Které lidi obdivuješ? Proč? Co dokázali? Chceš to dokázat i ty?
- Dovednosti související s učením a inovativní dovednosti (kreativita a schopnost inovace, analytické a kritické myšlení a řešení problémů, spolupráce a komunikace)
- Informační, mediální a technologické dovednosti
- Životní a kariérní dovednosti (schopnost adaptability a flexibility, iniciativa a sebeřízení, sociální a mezi-kulturní dovednosti, organizace, produktivita a spolehlivost, vůdcovství a zodpovědnost)
Nejlepší cestou, jak pojmenovat své dovednosti a vlastnosti, je skrz příběhy ze života, kdy jsme něco úspěšně zvládli. Když máš víc času, popřemýšlej o sobě. Pomůže ti aktivita můj příběh.
Představ si nějaký okamžik (období) ve své budoucnosti, o kterém jsi již vážně uvažoval, a který si dovedeš představit. Nezáleží na tom, jestli to bude příští týden, příští měsíc nebo za několik desítek let. Přesuň se v myšlenkách do tohoto okamžiku a snaž se popsat, kým jsi v té době, čím se zabýváš, co máš rád a čeho se obáváš, jak vypadá svět kolem tebe, tvoje rodina, o co se zajímáš atd. Svou představu si poznamenej na papír. Pomůže ti to při rozhodování.
Je užitečné znát každodenní realitu jednotlivých profesí. Často jsou naše představy o praxi odlišné od reality.
Testy mohou být vhodnou doplňkovou metodou na získávání informací o sobě. V žádném případě neslouží jako jediný a hlavní nástroj při rozhodování o dalším směru. V případě, že již máš za sebou přemýšlení o sobě, můžeš si potvrdit získané informace vyplněním online testů, které jsou zdarma.
- Emiero test
- MBTI test
- Test Poznej svou profesi (SJ)
- Kariérní kotvy (SJ) – test, který ti pomůže zjistit, jaká motivace je pro tebe v práci důležitá
- Když umíš anglicky, můžeš zkusit The Passion Test (AJ)
Vedle náplně jednotlivých profesí je důležité znát také informace o studiu na vybrané škole – co všechno budeš studovat, jakým způsobem, kdo učí na škole a zda jsou mezi nimi výrazné osobnosti, v čem podporují studenty “naučit se co nejvíc informací” nebo “přemýšlet a hledat souvislosti”; je užitečné znát, zda má škola zajímavé projekty pro studenty a další informace.
- Vysoké školy pravidelně pořádají dny otevřených dveří – zde je aktualizovaný přehled všech akcí.
- Nezapomeň na to, že vysokoškolské přednášky jsou často veřejné; získej rozvrh veřejných přednášek a zkus to! (na studijním oddělení, od studenta, který studuje daný obor, ve studentském klubu na škole).
- Koukni se na seznam a profily vysokých škol v ČR a zahraničí, přičemž můžeš vyplnit i krátký test s doporučením, na které obory se hodíš.
- Další seznamy vysokých škol najdeš zde nebo zde nebo zde – můžeš si vybrat, který katalog Ti nejvíc vyhovuje.
- Prolistuj si seznam profesí, jejich náplň a dovednosti, které jsou potřebné pro jejich výkon, zde nebo zde.
- Když umíš anglicky, koukni sem nebo sem pro profily jednotlivých profesí; pokud tě zajímají profese, které jsou podobné té, která tě zaujala, a hledáš zajímavé alternativy, prolistuj si to zde.
- Podívej se na příběhy lidí z praxe.
- Pro užitečné tipy v angličtině můžeš navštívit i stránky skotského národního poradenského centra My world of work nebo stránky novozélandské vlády Careers NZ.
- Udělej si tzv. “gap year” (rok bez studia), vydělej si finance doma nebo v zahraničí a využij je na získávání zajímavých zkušeností a na sebepoznávání.