Imrich Lozsi

Pojistný matematik

Matematika mne vždy bavila, chtěl jsem dělat něco, kde bych jí mohl používat pro řešení reálných problémů. Proto jsem si vybral obor matematické inženýrství, který tyto předpoklady naplnil. Ve své dosavadní praxi využívám matematiku, dříve v průmyslu, nyní v pojišťovnictví.

V průběhu let je v mé práci té opravdové matematiky méně a méně. Již nepočítám rovnice, nestavím složité finanční modely, přesto mohu říci, že mi matematické základy pomáhají při řešení mnoha konkrétních situací z mé praxe. Matematika je především způsob myšlení, přístup k řešení problémů, je to nástroj na ověření, zda nějaké řešení dává smysl či nikoli.

Nyní působím spolu se svými kolegy v malé společnosti Compas Advisory s.r.o., která poskytuje poradenské služby pojišťovnám, a to především v oblasti pojistné matematiky. Jedná se o výpočty pojistného a rezerv, resp. kapitálových požadavků či různé projekty zaměřené na zlepšení vnitřních procesů.

Můj nejzajímavější pracovní den

Můj nejlepší den v práci je takový, kdy mohu se svými kolegy diskutovat nad řešením nějakého problému, a kdy to řešení společně najdeme a pomůžeme tak našim klientům. Jsem rovněž rád za každou příležitost, kdy mohu naše řešení prezentovat našim klientům či širší veřejnosti. V práci se cítím dobře, pokud jsem v kontaktu s lidmi a můžeme spolu pořád objevovat něco nového. Mám to vlastně podobné i v osobním životě. Rád cestuji, jezdím na kole (hlavně v místech kde jsem před tím nebyl a je na co koukat), rád vařím (mnohem raději něco, co jsem před tím nezkoušel, než každý týden ten samý, byť skvělý guláš).

imrich-lozsi